Патофізіолог Віктор Досенко: Щастя є. Його навіть можна побачити на МРТ

04 апреля 2021 10:00
  • Щастя
  • смуток

Що таке щастя і де його шукати — питання, які зазвичай просинаються напередодні новорічних свят.

Відповіді на них довго огортав романтичний шлейф. Про щастя писали тонни віршів і афоризмів. Іноді несподіваних. Як, наприклад, формула німецького філософа і лауреата Нобелівської премії Альберта Швейцера: "Щастя — це гарне здоров'я і погана пам'ять".

Поки, нарешті, в ХХ столітті людство не зрозуміло, що пошуки щастя надто серйозна справа, щоб довірити її поетам і філософам. І тоді за справу взялася наука.

Сьогодні про щастя можна не лише мріяти або оспівувати його втрату у віршах. Щастя можна навіть помацати, звичайно, за умови, що ви нейрохірург і робите операції на головному мозку.

Серед тих, хто досліджує щастя в Україні — професор Віктор Досенко. Він завідує відділом загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України, грає на бас-гітарі у власному рок-гурті і на молекули розбирає механізми щастя на своїх лекціях. 

Напередодні Нового року Віктор Досенко розповів "Українській правді", на які "кнопочки" треба натиснути, щоб стало приємно, чому пристрасть схожа на різновид обсесивно-компульсивного розладу, а диво на галюцинацію, чому запах мандаринів в однієї людини викликає приступ щастя, а в іншої — роздратування, а також розкрив формулу кохання і пояснив, де можна "підхопити" вірус щастя.